SÃRBÃTOARE…Spectacol folcloric, petrecere si voie bunã la cea de-a X-a editie a “Sãrbãtorii Toamnei”, în comuna Albesti. Localnicii s-au bucurat de un spectacol deosebit oferit de primãrie, pe scenã au urcat rând pe rând, Nadia Duluman, Constantin Bahrim, trupa Chihlimbar si membrii ansamblului folcloric al Clubului Pensionarilor Vaslui. Ajunsã spre finalul celui de-al treilea mandat, primãrita comunei Albesti, Monica Amancei, se declarã multumitã pentru ceea ce a reusit sã realizeze în plan administrativ. Cu peste 21 de km de asfalt si toate scolile noi, cu alte câteva proiecte în derulare, primãrita spune cã, administrativ, a încercat sã facã tot ceea ce i-a stat în putere pentru a îmbunãtãti viata consãtenilor. Cu doi nepoti si o familie care i-a stat mereu alãturi, Monica Amancei se declarã multumitã si sufleteste.

SÃRBÃTOARE…Peste douã sute de sãteni au tinut sã fie alãturi de conducerea comunei Albesti la o nouã editie a Zilelor Toamnei. Cu aceastã ocazie, edilul comunei, Monica Amancei, a sãrbãtorit si opt cupluri, oameni ai locului, care se pot lãuda cã au ajuns sã trãiascã împreunã de jumãtate de secol. Pentru a marca cât mai bine acest eveniment unic în viata celor opt cupluri, dar si pentru a aduce un moment de bucurie în viata sãtenilor, primãrita a pregãtit un spectacol de zile mari. Cap de afis a fost cunoscuta interpretã de muzicã popularã Margareta Clipa. De la eveniment nu au lipsit nici autoritãtile judetene. Atât prefectul Eduard Popica, cât si vicepresedintele Consiliului Judetean, Ciprian Trifan, au tinut sã fie alãturi de persoanele sãrbãtorite ieri la Centrul Cultural “Ion Iancu Lefter”, ocazie cu care le-au transmis felicitãrile lor si le-au multumit pentru cã au pus umãrul ca societatea în care trãim sã ajungã astãzi acolo unde este acum.